Ünlü fotoğrafçı eski halini paylaştı: Kestiğinize değdi mi?

Bursa’da dere ıslahı çalışması ismi altında, dere ile alakası olmayan alanda çok sayıda ağaç kesildi.

YOLUN ESKİ FOTOĞRAFINI PAYLAŞTI

Karacabey ilçesinde, Sedde yolu üzerinde çok sayıda ağaç kesildi. Toplumsal medyadan yolun eski halinin fotoğrafını paylaşan ünlü yaban hayatı fotoğrafçısı Alper Tüydeş,  fotoğrafın altına “Çok üzgünüm… Karacabey Ovaköyleri sedde yolu üzerinde DSİ Islah Çalışması ismi altında ağaçları bu türlü kestirmiş. Dere ıslahı için yapıldıysa dere bu yolun oldukça uzağında. Bu ağaçları kestiğinize sahiden değdi mi?” notunu düşerek reaksiyon gösterdi.

“DERE BU YOLDAN 100 METRE UZAKLAŞIYOR”

Ünlü fotoğrafçı Alper Tüydeş, paylaşımında şu sözlere yer verdi;

“Dere yer yer bu yoldan 100 metre uzaklaşıyor halbuki. Dere ıslahında dereye düşen ağaçların temizlenmesini anlarımda neden etrafındaki hatta uzak ağaçlar yok ediliyor? Ülkenin dört bir yanında maalesef bu dere ıslahları tabiat için yanlış formda yapılıyor.

Tarlalık alanlarda yaban hayatı yok mu?  Tüm çalı, ot ve ağaçlardan temizlenen tarlalarda aslında toprak randımanı de yararlı böceklerin olmayışından düşüyor. Ve yaban hayatı yalnızca bu dar koridorlara sığınabiliyor. Her geçen gün bu koridorlar çeşitli sebeplerle azalıp yok oluyor.

Umarım bu yapılan kusurun farkına varılır ve bir daha olmaması için gerekli önlemler ilgili makamlarca alınır. Bunun yanında kesilen alanın denetim edilmesi de değerli çünkü tarla sahipleri tarlalarını bu açılan alana hakikat genişletebilir. Yani ormanlık alan kendini telafi edemez.”

“YAPILANI KİME ŞİKÂYET EDECEĞİMİ BİLEMEDİM”

“Bu yapılanı kime şikayet edeceğimi de bilemedim?” diyen Tüydeş, “Orman geçmiyor zira alan. Ancak doğal ormanlık alan var burada. Ulusal Parklar yahut OGM’nin bakması gerekir fakat onlarda bizim sorumluluğumuzda değil diyecekler. Burada kelam sahibi DSİ’mi? Yeri gelmişken bence DSİ, Ulusal Parklar, OGM birebir çatı altında olmalı. Hepsi farklı bir kurum üzere çalışıyor. Ancak orman deresiyle ve yaban hayatıyla orman. Siz ormanda ağaç kesen görürseniz OGM, avcı görürseniz DKMP’yi aramalısınız. Bu durumda da dere kenarları sahipsiz kalıyor” sözlerini kullandı.

Gece Balıkçılı

“GECE BALIKÇILI’NI ÇEKTİĞİM ORMANLIK ALAN YOK OLDU”

Bir periyot Ulusal Parklar ve OGM’nin birleşsin dendiğini, toplumsal medya ile bu kanıyı bilakis çevrildiğini belirten Tüydeş, şöyle devam etti;

“Gerçekten birebir çatıda toplanmasının bir çok taraftan daha yararlı olacağını düşünüyorum. OGM’nin deneyimi, araç, ekipman, işçi ve geniş dağılımı ile çok daha tesiri artar. Bu ortada bu yol 13 km’lik bir yol. Ve yalnızca kesim burada değil ve ilçenin bir çok farklı yerinde yapılmış. Mesela Gece Balıkçılı’nı çektiğim ormanlık alan farklı bir pozisyondaydı ve yok oldu. Yazın geldiklerinde bu alanı ağaçsız görünce sığınacak öteki yerin peşine düşecekler.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir