Tatil rotası değişmiyor: Temmuz ayında da yolculuk Ege ve Akdeniz’e


Turizm sektörünün öncü oyuncularından TatilBudur, tatil trendlerinin nabzını tutmaya devam ediyor. TatilBudur’un CEOsu Onur Otruş, geçen bayram dönemi ve Temmuz ayına ilişkin verilerle, tüketici tercihlerini değerlendirdi.

Bu yıl Kurban Bayramı ve Temmuz ayı arasındaki talep ve rezervasyon verilerine göre elde edilen bazı tüketici tercihleri şöyle;

 

  • Kurban bayramı tatilinde, rezervasyon yapılan oda sayılarına göre en çok tercih edilen tatil bölgeleri Alanya (%22), Kemer (%18),  Side (%17), Bodrum (%14) ve Kuşadası (%9) olarak öne çıktı.
  • Ege ve Akdeniz’den şaşmayan tatilciler, 9 günlük bayram döneminde, ortalama 4 gece-5 gün konaklama gerçekleştirdi.
  • Uzun süren bayram tatilleri, herkesi cezbediyor. 2022 yılının Kurban Bayramı tatili ile kıyaslandığında, bu yıl oda rezervasyonlarında %12’lik bir artış gözlemledik.

 

 Bayram bitti, tatil bitmedi…

 Tatil planlarken yapılan arama trendlerini de değerlendiren Otruş, özellikle Haziran ayının 2. yarısı itibarıyla, önceki yılın aynı dönemine göre %25’in üzerinde bir artış gözlemlendiğinin altını çiziyor. TatilBudur’un CEO’su Onur Otruş, yaptığı açıklamada “Haziran ayı boyunca tüketicilerin oda rezervasyonlarında, bir önceki yıla göre %37’den fazla artış söz konusu. Bu sene kurban bayramının Haziran ayına denk gelmesi sebebiyle, Temmuz’da tüm aya yayılmış bir talep bekliyoruz. 1-10 Temmuz dönemindeki satış verileri de bunu destekliyor” şeklinde konuştu. 

Temmuz’un 2. haftasından itibaren, turizm sezonunun en verimli döneminin yaşanacağını öngören Otruş’a göre, bu ayın ilk günlerinde gelen taleplerdeki yoğunluk, geçen yıl aynı döneme göre oda rezervasyonlarında %30 oranında artış yaşanacağına işaret ediyor.

Arama motorlarında marka aramalarında sektörde ikinci sırada yer alan TatilBudur, sektör ortalamasının üzerinde büyüme oranlarını yakalıyor. Özellikle mobil uygulamasına yaptığı yatırımlarla, Haziran ayında 5 milyon müşteriye alternatif tatil ve seyahat seçenekleri sunan TatilBudur, turizm sektörünün nabzını tutmaya devam ediyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir