Rusya’da dörtlü zirve: Hulusi Akar ve Hakan Fidan Moskova’da

Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Ulusal İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan, Türkiye-Rusya-Suriye-İran savunma bakanları ile istihbarat liderleri ortasında gerçekleştirilecek dörtlü toplantıya katılmak üzere Moskova’ya ulaştı. Akar ve Fidan’ı taşıyan uçağı Vnukova Havalimanı’nda Rus yetkililerin yanı sıra Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ve başka yetkililer karşıladı.

Savunma bakanları ile istihbarat liderleri ortasındaki son toplantı, 28 Aralık’ta düzenlenmişti.

AKAR, ‘ZORA SOKMAYACAĞIZ’ DEMİŞTİ

Geçtiğimiz günlerde mevzuya ait açıklamalarda bulunan Akar, “Türkiye’de ister Suriye’de olsun bizim birlikte olduğumuz Suriyeli kardeşlerimiz var. Onları zora sokacak rastgele bir durum yahut bu türlü bir karar almamız asla kelam konusu değil. Rahat, müsterih olsunlar” demişti.

ANKARA’NIN DESTEKLEDİĞİ SİLAHLI KÜMELER TEPKİLİ

Suriye’nin kuzeyinde tesirli silahlı İslamcı kümelerden Heyet Tahrir el Şam’dan (HTŞ) sonra Türkiye ile uygun bağları bulunan Ahrar el Şam da Ankara’nın, Suriye ile olağanlaşma gayretlerine reaksiyon göstermişti. Ahrar el Şam’dan yapılan açıklamada, “Beşar Esad ile hiçbir halde uzlaşmaya yanaşmayacağız” denilmişti.

İdlib’i denetim eden HTŞ’den yapılan açıklamada, Türkiye’nin Suriye ile olağanlaşma teşebbüsleri ‘U dönüşü’ olarak nitelendirilmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir