Prof. Dr. Köz: “Glokom tedavisi uyguladığımız birçok hasta aynı zamanda diyabet hastası”

Prof. Dr. Köz: “Glokom tedavisi uyguladığımız birçok hasta birebir vakitte diyabet hastası”

ANKARA – Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Göz Klinikleri hekimi Prof. Dr. Özlem Gürbüz Köz, “Yine hipertansiyon hastalarında, yüksek miyoplarda, ailesinde göz tansiyonu olan hastalarda ya da akraba evliliği olanlar risk faktörleridir” dedi.

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Göz Klinikleri kısmında misyon alan Prof. Dr. Özlem Gürbüz Köz, halk ortasında ‘Göz tansiyonu’ yahut ‘Karasu’ olarak bilinen ‘ Glokom‘ hastalığına dair İhlas Haber Ajansı muhabirine açıklamalarda bulundu. Köz, hastaların genel olarak kesin bir belirtisi var dediği bir durumun kelam konusu olmadığını vurgulayarak, “Çok sinsi bir hastalık. Lakin hastanın rutin gittiği bir muayenede göz tansiyonu yüksek bulunacak, görme hududu ve görme alanına ilişkin yapılan tetkiklerinde sorun tespit edilecek, ondan sonra göz tansiyonu yahut karasu hastalığı denilecek. Açıkçası hasta bu etapta pek bir şey fark etmiyor. Son periyoda hakikat artık görme alanı daralınca ve bir tüpün içerisinden bakar üzere görüyor ve çevreyi görmüyor. Yalnızca baktığı yeri görüyor ve o basamakta fark ediliyor. Bir de yüksek şiddette göz tansiyonun olduğu durumlar var. Hastanın göz tansiyonları 50-60’a varabiliyor. Bu türlü bir durumda dehşetli bir ağrı, bulantı ve kusma ile hastalar Acil’e başvuruyorlar fakat bunlar genel olarak ülkemizde çok sık değil. Daha çok Asya ırkında bu şiddetli tablo karşımıza çıkıyor” tabirlerini kullandı.

“Göz büyüklüğü aslında genel olarak halk ortasında çok şirin bir tablo üzere karşımıza çıkmakla birlikte aslında glokomun habercisidir”

Bebeklerde de glokom hastalığı olabildiğinin altını çizen Köz, “Küçük bebeklerde anneler çocuklarının gözlerinin yaşardığını, ışığa bakamadığını, gözün önü kısmında cam saati biçiminde olan şeffaf kısım bulanık bir yapıya sahip oluyor ve bebeklerin gözleri büyüyor. Göz büyüklüğü aslında genel olarak halk ortasında çok sempatik bir tablo üzere karşımıza çıkmakla birlikte aslında glokomun habercisidir. Her yaş kümesinde görülebilen ve farklı semptomlarla ortaya çıkan bir hastalık” diye konuştu.

Glokom tanısı aldıktan sonra stabilleşmiş olaylarda yılda bir yahut iki sefer tetkiklerini yapmamız gerekiyor”

Glokom tanısı konulduktan sonra ‘sizin glokomunuz geçti, bir daha görüşmeyelim’ üzere bir durum kelam konusu değil” diyen Köz, kelamlarına şöyle devam etti:

Glokom tanısı aldıktan sonra stabilleşmiş hadiselerde yılda bir yahut iki kere tetkiklerini yapmamız gerekiyor. Bunun için donanımlı bir merkeze gereksinim var. Görme alanı aygıtı ya da retina hudut kalınlığını ölçen aygıtlarla birlikte olağan ki klinisyenin deneyimi de çok değerli. Bizim mikroskobik muayenede görme sonunu nasıl gördüğümüz çok değerli. hastanın bütün kliniğiyle takip edilmesi lazım. Ne yazık ki glokomunuz geçti diyemiyoruz.”

Glokom tedavisi uyguladığımız birçok hasta birebir vakitte diyabet hastası”

Glokom tedavisi uyguladıkları hastanın birçoğunun tıpkı vakitte diyabet hastası olduğuna dikkati çeken Köz, “Yine hipertansiyon hastalarında, yüksek miyoplarda, ailesinde göz tansiyonu olan hastalarda ya da akraba evliliği olanlar risk faktörleridir. Diyabet yani şeker hastalığı, gözün gerisindeki gözün beslenmesini sağlayan damarsal yapıyı bozuyor. Damarsal yapıyı bozunca göz kendisini korumak için yeni damar oluşturayım, kanlanma oluşturayım diye bir husus salgılıyor. Bu hususun salınmasıyla birlikte gözün sıvısının dışarı atılmasını sağlayan açı yapısını büsbütün örten bir damarsal yapı oluyor. Bu olgular çok dirençli. Biz bu olguları genel olarak retina ve Glokom olarak birlikte takip ediyoruz. Öncelikle çok ileri diyabet hastasıysa gözünün ardına lazer tedavileri yapılıyor. Bunun yanı sıra dirençli glokomunu da ilaçlı tedaviyle çözebilirsek çözebiliyoruz. Lakin bu olgularda genel olarak cerrahi gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

“Kontrolü çok kolay”

Glokom hastası Mehmet Ali Ertan ise 2008 yılında babasında fark edilen glokom hastalığı sonrası denetim emelli gittiği muayenede kendisinin de glokom hastası olduğunu öğrendiğini söz ederek, “Yaklaşık 1 yıl boyunca ilaçsız olarak denetim edildi. Retinamın birazcık kalın olabildiğinden bahsederek bu hastalığın olup olmamasından tam emin olunamadı. 1 yıldan sonra ilaçlı tedaviye başlandı. İlaçlı tedavi ile birlikte 6 aylık dönemlerde sistemli olarak tabiplerimiz tarafından denetim edildi. Bende ayrıyeten diyabet ve çok azda olsa tansiyon var. O bakımdan bunun öncelikle gözlemlenmesi gerekiyordu. Hayatımıza hastalığımızla birlikte devam etmeye başladık. Çok önemli bir sorunu olan bir hastalık değil aslında. Denetimi çok kolay. Günde 1 tahminen de 2 defa birer damlalık ilaçla tedaviyi kendi isminize yapmış oluyorsunuz” dedi.

“Hiçbir formda ilaç tedavisini reddetmedim yahut aksatmadım”

Hastalığı boyunca tedavi için kendisine verilen ilaçları hiç aksatmadığına vurgu yapan Ertan, “Eğer konutumun haricinde dışarıda olmam gerekiyorsa ilaçlarımı yanıma almak formülüyle hiçbir halde ilaç tedavisini reddetmedim yahut aksatmadım. Biraz da korktum. Ben 5 duyu içerisinde görmeye biraz daha kıymet vermekteyim. O bakımdan ötürü nizamlı olarak kullanmak istedim. Kendim de okuyarak sonuçlarının çok ağır olduğunu, geri dönülemeyecek bir biçimde akut bir hastalık olduğunu fark ettim. Zira göz sonu dünyada geriye dönüşü olmayan tek sinirmiş. Mümkün olduğu kadar güzel bakmaya çalıştım. Şu anda 56-57 yaş civarındayım. Mümkün olduğunca düzgün bakmaya çalışıyorum” sözlerine yer verdi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Sıhhat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir