Mısır vizesi sınırda alınabilecek

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın toplumsal medya hesabından yapılan duyuruda Türkiye’den Mısır’a seyahat edecek Türk vatandaşlarının bugünden itibaren gümrük kapılarında vize almalarının mümkün olacağı kaydedildi.

Bakanlık’ın toplumsal medya hesabından yapılan paylaşımda şunlar kaydedildi:

“Mısır’a seyahat edecek vatandaşlarımız bundan bu türlü Mısır hudut kapılarından vizelerini alabilecektir. İyi olsun.”

10 YILDAN SONRA BİR İLK

Türkiye’nin Kahire Maslahatgüzarı Büyükelçi Salih Keyifli Şen 16 Nisan’da yaptığı toplumsal medya paylaşımında, “Türk vatandaşlarının Mısır’a girişlerinde sağlanan vize kolaylığından sonra, Charter uçakla gelecek turist kafilesinin 19 Nisan’da İzmir’den Kahire’ye ulaşması bekleniyor. Bu 10 yıldan sonra bir ilk” açıklamasını yapmıştı.

TÜRKİYE-MISIR YAKINLAŞMASI

Türkiye ile Mısır, Kaddafi’nin devrilmesinin akabinde Libya’da da farklı tarafları desteklemiş ve bu nedenle de ikili bağları epey gergin bir devirden geçmişti.

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Maraş merkezli zelzelelerin akabinde ülkesi ismine taziyede bulunmak üzere 27 Şubat’ta Türkiye’ye gelmiş ve ziyareti esnasında Çavuşoğlu’nu Mısır’a davet etmişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da 18 Mart 2023’te Mısır’ın başşehri Kahire’de Mısırlı mevkidaşı Samih Şukri ile bir ortaya gelmişti.

Çavuşoğlu’nun Mısır ziyareti, Türkiye’nin Mısır’a bu düzeyde 11 yıl ortanın akabinde yaptığı birinci ziyaret olma özelliğini taşıyor. (DW Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir