Japonya teyakkuza geçti: Kuzey Kore, askeri keşif uydusu fırlatacak

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, askeri keşif uydusu fırlatılışı için son hazırlıkların tamamlanmasını istedi. Kim Jong-un’un Kuzey Kore Ulusal Havacılık ve Uzay Geliştirme Yönetimi’ne yaptığı davet sonrası Japonya hükümeti, ordu ünitelerini teyakkuza geçirdi.

AA’nın aktardığına göre, Japonya Savunma Bakanı Hamada Yasukazu, uyduyu taşıyacak roketin ülke topraklarına düşebilmesi ihtimaline karşı Öz Savunma Kuvvetleri’ne (SDF) hazır olmaları talimatını verdi. Buna nazaran kara konuşlu Patriot Advanced Capability-3 (PAC-3) tedbire füzeleri sistemi ile Standard Missile-3 tedbire roketi taşıyan Aegis donanımlı destroyerler hazır hale getirilecek.

‘KARŞILIK VERMEK İÇİN HAZIRLIK YAPACAĞIZ’

İsmi açıklanmayan bir hükümeti yetkilisi, açıklamasında, “Japonya’ya ziyan verebilecek her türlü duruma karşılık verebilmek için hazırlık yapacağız” tabirlerini kullandı. Kabine Baş Sekreteri Matsuno Hirokazu, “Kuzey Kore, uydu fırlatılışı için balistik füze teknolojisini kullanırsa bu, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Kurulu kararlarının ihlali olur” dedi.

Kuzey Kore Ulusal Havacılık ve Uzay Geliştirme Yönetimi, Aralık 2022’de, ülkenin askeri keşif uydusunun fırlatılışına ilişkin hazırlıkların Nisan 2023’e kadar tamamlanacağını duyurmuştu.

BIDEN, GÜNEY KORE LİDERİ İLE BİR ARAYA GELECEK

Pyongyang idaresi 2012 ve 2016’da uydu taşıdığını duyurduğu, balistik füzeler fırlatmıştı. Bu füzeler, Japonya’nın güneybatısındaki Sakişima adası açıklarına düşmüştü Kuzey Kore’nin askeri uydusunu taşıyan roketinin fırlatılış tarihi ise duyurulmadı. Öte yandan Japon hükümetinin talimatı, hafta içi gerçekleşecek üst seviye bir görüşme öncesi geldi. ABD Başkanı Joe Biden’ın hafta içi Washington’da, Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol ile görüşmesi bekleniyor. Görüşmede iki önder, Kuzey Kore tersi önlemleri ele alacak. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir