İzmir Kuş Cenneti’nden kış manzaraları

Bugüne kadar 300’e yakın kuş çeşidinin kayıt altına alındığı, UNESCO Dünya Tabiat Mirası adayı Gediz Deltası (İzmir Kuş Cenneti), Ramsar Sözleşmesi’nin yanı sıra Yaban Hayatı Geliştirme Alanı ve Doğal SİT Alanı statüleriyle de korunuyor.

Doğa Müdafaa ve Ulusal Parklar 4. Bölge Müdürlüğü İzmir Şubesi gruplarının çalışma yürüttüğü bölge, Türkiye’de allı turna olarak da bilinen flamingolarla doruklu pelikanların az sayıdaki üreme alanlarından biri olarak biliniyor.

İzmir Kuş Cenneti, yılın her mevsimini burada geçiren tiplerin yanı sıra kışlamak için gelenler ve göç seyahatlerinde mola veren kuşlar münasebetiyle yılın en kalabalık günlerini yaşıyor.

Ağustostan itibaren göçmen kuşları ağırlamaya başlayan sulak alan, aralıkta göç yolcuğunun tamamlanmasıyla kuş sayısı bakımından en ağır periyoda girdi. Gediz Deltası Sulak Alanındaki bu mevsimsel hareketlilik şubat sonuna kadar sürecek.

Kış göçü izleme çalışmaları sonucu bölgede flamingo, kara batak, gümüş martı, ince gagalı martı, karabaş martı, kılıç gaga, fiyu, yeşil baş, kara karınlı kum kuşu, küçük kum kuşu ve zirveli pelikan üzere 65’e yakın cins kuş gözlendi.

Deltadaki net kuş sayısı Tabiat Müdafaa ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü uyumunda, sivil toplum kuruluşu üyeleri ve istekli kuş gözlemcilerinin de iştirakiyle gerçekleştirilecek Kış Ortası Su Kuşu Sayımında (KOSKS) kayıt altına alınacak. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir