Dr. Servet Terziler yazdı: Dökülen saçı çoğaltmak mümkün

Uygulama sayesinde saça rengini veren melanosit hücreleri de tedavi edildiği için kısmi olarak saçların rengi yoğunlaşıyor; saç kendi doğal rengini geri kazanıyor. Yaklaşık 2-3 ay üzere çok kısa bir müddette saç dökülmesinde azalma yahut durma, saçlarda canlanma ve gürleşme görülüyor.

Saçtaki dökülme ve açılma hisleri etkiliyor

Saçlar hem bayanlar hem de erkekler için estetiğin vazgeçilmez ögelerinden biridir. Sağlıklı, gür ve canlı saçlara sahip olmak hem görsel hem de ruhsal açıdan epey değerlidir. Gür ve sağlıklı saçlar tıpkı vakitte özgüvenli, genç ve cazip görünmekle de direkt bağlantılıdır. Lakin ne yazık ki genetik miras, hormonal dengesizlikler, fizikî ve duygusal travmalar üzere nedenlerin yanı sıra çağımızın getirdiği sıhhatsiz hayat şartları, yetersiz beslenme ve gerilim üzere faktörler de saç kaybına yol açabiliyor.
Tüm bu nedenlerle saçlı derideki kılcal damarlar kapanabiliyor; beslenemeyen saç telleri evvel incelip güçsüzleşiyor, akabinde tümüyle dökülüyor ve saç kökü uykuya geçiyor. İncelme, seyrelme ve muhakkak bölgelerde büsbütün açılma halinde kendini gösteren saç dökülmesi kişinin imajını, dış görünümüyle ilgili algılarını, his ve davranışlarını büyük oranda etkiliyor.

Saç dökülmesini durdurmak mümkün

Saç lazeri, zayıflamış olan saç köklerini uyarıp kan deveranını hızlandırarak saç tellerini güçlendirmeye ve saç dökülmesini önlemeye imkan sağlayan tesirli bir tedavi usulüdür. Dökülmeyi değerli ölçüde azaltıp mevcut saçların güçlenmesini sağlıyor.

Saç gelişimini destekliyor

Bugün saç kaybı yaşayan birçok bireye uygulanabilen saç lazeri, kılcal damarların canlanmasını, köklerin uyanmasını, böylece saçsız alanların yine gür ve sağlıklı saçlara kavuşmasını sağlıyor. Günümüzde tıbbın pek çok alanında olumlu sonuçlar veren lazer prosedürü, saç tedavilerinde de tesirli sonuçlar veriyor. Saç lazeri incelmiş saçları kalınlaştırıp gelişimini destekleyerek dökülmeye karşı kalıcı tahlil arayan bireyler için tesirli olıyor.

Lazer ışınları saç köklerine ulaşıyor

Saç derisindeki oksidatif gerilimi baskılayarak saç kökünün bulunduğu hücrenin daha süratli yenilenmesini destekleyen saç lazeri tedavisinde, içeriğinde düşük oranda diot ışınları bulunan yeni jenerasyon aygıtlar kullanılıyor.

Kişinin saç yapısı inceleniyor; dökülme derecesine yönelik konsültasyon ve saç tahlili yapılıyor. Akabinde seans sayısı ve sıklığına karar veriliyor. Başlangıçta canlılığını yitiren saçların bulunduğu alanlar maksat alınarak dermapen’le küçük kanallar açılıyor ve saçların beslenip güçlenerek çoğalmasını sağlayan şahsa özel formülize edilmiş bir serum uygulanıyor. Lazer aygıtı, zayıflık ve seyreklik görülen noktalara uygulama yapıyor. Lazer ışınları, bu bölgeleri büsbütün tarayarak saç köklerine ulaşıyor. Zayıflamış tüylerin kök hücrelerini uyararak güçlenmesine ve kalınlaşmasına yardımcı oluyor.

Saçlı deriye ziyan vermiyor

Hem uygulama sırasında hem de uygulama sonrasında kişi rastgele bir acı ya da ağrı hissetmiyor. Saç köklerine giden oksijenin artmasını sağlayan lazer ışınları, saçlı deriye hiçbir ziyan vermiyor.
Seanslar hafta bir 40 dakika yahut haftada iki defa 20’şer dakikadan uygulanıyor. Toplam 2 ila 4 ay içinde tedavi süreci tamamlanıyor. Hedeflenen sonuçlara ulaşılması için tedavinin en az 6 ay boyunca uygulanması tavsiye ediliyor. En sık kullanıldığı alanların başında ise saç ekimi geliyor. Saç lazeriyle saç ekiminden kısa müddette daha tesirli sonuçlar elde etmek mümkün olabiliyor.

Kısa müddette saç tellerinde güçlenme

Saç lazeri tedavisinin sonuçları uygulama yapılan bölgedeki mevcut saç durumuna, foliküllerin potansiyeline, kişinin saç yapısına ve elbette genetik yapısına nazaran değişkenlik gösteriyor. Birinci uygulamadan itibaren kısa bir müddet içinde saç tellerinde güçlenme ve bariz düzeyde hacim artışı gözlemleniyor.

Saç sorunu olanlara uygulanabiliyor

Saç lazeri tedavisi belirli bir yaş hududu olmaksızın saç dökülmesi, incelme ve seyrelme sorunu yaşayan kadın-erkek herkes ülkü bir uygulama. Bilimsel olarak saptanmış rastgele bir yan tesiri bulunmayan saç lazeri günümüzde itimatla tercih edilen saç tedavileri ortasında yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir