Diyarbakır’da tutuklananların sayısı 24’e yükseldi

Diyarbakır merkezli 21 vilayette haklarında yakalama kararı verilen ortalarında gazeteci, siyasetçi, avukat ve sanatçıların bulunduğu 216 şahıstan gözaltına alınan 128 kişi ortasında bulunan 24 kişi tutuklandı, 18 kişi ise hür bırakıldı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Sulh Ceza Hakimliği’ne tutuklama istemiyle sevk edilen gazeteciler Mehmetşah Oruç, Beritan Canözer, Abdurrahman Gök ve Remzi Akkaya’nın “örgüt üyesi olmak” teziyle tutuklanmasının akabinde 8 kişi daha savcılık sözlerinin akabinde Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

Sulh Ceza Hakimliği’ne tutuklama istemiyle sevk edilen İhtilal Roni Atik, Kadir Şenci, Berfin Can, Muhsin Acar, Osman Demir, Rumet Çetin, Mehdi Kaya, Cotkar Amara Yürek “örgüt üyesi olmak” savıyla tutuklandı. Tutuklama istemiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen Hamza Cihangir, Hasret Yelboğa, Suat Arda Işık, Şahin Biçimli, Hakim Kaya, Mikail Barut, Tacettin Araz, Nurullah Özgün,Abdulbahri Maviay, Ferit Aktepe, Şervan Doğan ve Yiğit Yılmaz da “örgüt üyeliği” suçlamasıyla tutuklanması akabinde tutuklama sayısı 24’e yükseldi.

Avukatlar Eylül Özgültekin Gurbet Özbey Öner ve Jiyan Sametoğlu’nun Sulh Ceza Hakimliği tarafından isimli denetim önlemiyle özgür bırakılmasının akabinde, Avukat Mustafa Şenci de yurt dışı yasağı isimli önlem denetimiyle özgür bırakıldı. Avukatlar Özüm Vurgun ve Serhat Hezer tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilirken, avukat Bünyamin Şeker, Berdan Acun ve Halise Dakalı da özgür bırakıldı.

SERBEST BIRAKILANLAR

Sanatçılar Elvan Koçer, Şahperi Alphan Bayhan’ın akabinde Sulh Ceza Hakimliği’ne isimli denetim önlemiyle bırakılmasının akabinde isimli denetim önlemiyle mahkemeye sevk edilen Ramazan Kaval, Talip Turan, 78’liler Derneği yöneticisi Abdulgani Alkan, Avaşin Yanar, Tarık Adanır, Talip Turan, Müslüm Şahinsoy, Süleyman Avcı, Havva Canaoğlu, Zeynep Demir, Seyit Üzbaş da yurt dışı isimli denetim önlemiyle hür bırakıldı. Xwebûn gazetesinin İmtiyaz Sahibi Kadir Esen,Özcan Ateş, Yavuz Akkuzu, İhtilal Demir, Hamdusena Özbey, Mehmet Yalçın, Hüsamettin Kılıç da özgür bırakılanlar ortasında.

ÖHD’DEN ADLİYE ÖNÜNDE PROTESTO

Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD), tutuklanan üyeleri Üzüm Vurgun, Serhat Hezer ve Burhan Artan için Diyarbakır Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Sık sık “ÖHD susmadı, susmayacak”, “Baskılar bizi yıldıramaz” ve “Kürdistan faşizme mezar olacak” sloganlarının atıldığı açıklamada, Diyarbakır Barosu ve çok sayıda avukat katıldı. Açıklama yapan ÖHD Eş Genel Başkanı Ekin Yeter, insan hakları savunucularının günlerdir gözaltında olduğunu belirterek, “Avukatlık görüşleri kısıtlanıyor, zımnilik kararları veriliyor, ofisler hukuksuz bir halde aranıyor, usulsüzlükler diz uzunluğu. Şu anda bu usulsüzlüklerin son raddesi olarak üç üyemiz tutuklanmış durumda. Daha evvel 90’larda faili meçhul cinayetlerle katledildik, yıldık mı? Adil yargılanma için mevt oruçlarında ölümsüzleştik, yıldık mı? İnsanlığın mirasına sahip çıkmak için 4 Ayaklı Minarenin katledildik, yıldık mı? Bunlarla yıldık mı ki, tutuklamalarla, baskılarla, hukuksuzluklara yılalım. ÖHD olarak bu çabanın öznesi olarak hiçbir şartta yılmadık, yılmayacağız. Uğraşımıza devam edeceğiz” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir