Ağır sınıf insansız kara aracı KAPGAN ilk kez görüldü

KAPGAN, yerli ve özgün yazılımları, modüler mimarisi sayesinde farklı gereksinimlere yönelik farklı boyutlarda ve farklı tiplerde çeşitli misyonları yerine getirebilecek operasyonel konfigürasyon imkanına da sahip olacak.

Saha İstanbul tarafından düzenlenen Memleketler arası Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı Saha EXPO 2022’de HAVELSAN’ın geliştirdiği ağır sınıf insansız kara aracı KAPGAN birinci defa gösterildi. Ağır sınıf insansız kara aracı KAPGAN, 30×113 mm‘lik silah sistemi ile öne çıkıyor. Kara ve hava maksatlarına karşı zırh delici özelliği olan bu silah sistemi, 2 km aktif menzile sahip olacak. Silah sistemi ile birlikte 2 ton tartıya ulaşacak KAPGAN’a, farklı tip ve kalibrelerdeki silah sistemleri de entegre edilebilecek.

KAPGAN, yüksek hareket kabiliyeti sağlayan tekerlekli yapısı ile her türlü hava ve arazi şartında, değişik görüş koşullarında üstün harekat kabiliyetine sahip olacak. Taktik alanda kullanılacak başka yararlı yükler dışında gerekli görüldüğü durumlarda platform üzerinde yük taşınacak arayüzler bulunabilecek.

HAVELSAN, 2019 yılında başlattığı Dijital Birlik Teknolojileri AR-GE çalışmalarının akabinde, geride kalan 3 yıl içinde 4’üncü otonom aracını üretti. 2020’de üretilen orta sınıf otonom insansız kara aracı BARKAN’ın akabinde 2021 yılında dikey iniş kalkış özelliği olan bulutaltı insansız otonom hava aracı BAHA’yı üreten HAVELSAN, bu yıl da ‘Dijital Birlik’ ailesinin iki yeni üyesini alana sürdü.

“KAPGAN’ın testleri bittikten sonra envanter süreci gelişecektir”

İnsansız kara aracı KAPGAN hakkında açıklamalarda bulunan HAVELSAN İnsansız Hava ve Kara Araçları Proje Müdürü Veysel Ataoğlu, “KAPGAN’ın üzerinde 30×113 mm‘lik bir silahı var. Bu silahın 2 km faal menzili bulunuyor. Hava ve kara amaçlarını çarçabuk etkisiz hale getirebiliyor. Buradaki ana amacımız, araçlarımıza akıl katmaktır. Daha evvel BARKAN insansız orta sınıf kara aracımızda bunu gerçekleştirmiştik. Körfez bölgeleri başta olmak üzere bu aracımızın farklı ülkelere ihracatını yapmayı hedefliyoruz. Bölgedeki ülke ve firmalarla görüşmelerimiz sürüyor. Yakın vakitte aracımızla atış ve gövde testlerini tamamlamış olacağız. Yakın vakitte KAPGAN aracımızda da BARKAN ve BAHA aracımızda uyguladığımız GPS bağımsız hareket etme kabiliyetini sağlayarak elektronik harbe karşı alanda daha düzgün olacağını düşünüyorum. KAPGAN’ın hareket kabiliyeti çok yüksek. Hem hudut bölgelerinde hem de çöl bölgelerindeki topraklarda kullanımı kolay olacak. Araçlar muhakkak testleri geçtikten sonra envantere girebiliyor. KAPGAN’ın testlerini 3-5 ay sonra bitirdikten sonra bunu alanda da göstereceğiz. Daha sonra envanter süreci gelişecektir” dedi.

KAPGAN; 5 kilometre taktik bilgi linki, GSM ve uydu haberleşme alt yapısı, 4 metre yükseltilebilir etraf gözetleme mastı ve yüksek teknoloji sensör sistemleri sayesinde çevreyi algılayarak gündüz/gece görüş ve faaliyet imkanı sunacak. Araca entegre kablolu yahut kablosuz drone sayesinde menzil yetersiz durumlarda da röle olarak kullanılabilecek, drone entegre modem üzerinden kesintisiz haberleşme sağlanabilecek, görüş dışında kalan bölgelerde çarçabuk drone üzerinden gözetlenebilecek. Bu sayede aracın keşif, gözetleme ve operasyon kabiliyeti de artırılmış olacak.

Karma/sürü dijital birlik vazife icrasına uygun olarak geliştirilen KAPGAN; asimetrik tehditlere karşı aktif tahlil, otomatik maksat takibi, yüksek hareket kabiliyeti sayesinde meskun mahal operasyonları, keşif, gözetleme, devriye ve taktik intikallerinde muhtaçlık duyulan dayanağı, temel misyonları ve en kıymetlisi dijital muharebe alanlarının ihtiyaçlarını karşılayacak.

KAPGAN’ın robotik kol entegrasyonu ile ergonomik ve modüler yer komuta denetim istasyonları da kolluk kuvvetlerinin yüksek vuruş yeteneğini artırmasını sağlayacak.

KAPGAN, yerli ve özgün yazılımları, modüler mimarisi sayesinde farklı gereksinimlere yönelik farklı boyutlarda ve farklı tiplerde çeşitli misyonları yerine getirebilecek operasyonel konfigürasyon imkanına da sahip olacak.

KAYNAK: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir