ABD’nin Huawei ve ZTE şüphesi: Ajanlık yapıyorlar

Wall Street Journal’ın ismini vermek istemeyen kaynaklara dayandırdığı haberine nazaran, Çin’in Küba’daki zımnî dinleme operasyonlarının merkezi olduğu düşünülen yerlere, Huawei ve ZTE çalışanlarının girip çıktığına ait bir istihbarat, eski ABD Başkanı Donald Trump döneminde değerlendirildi.

ABD’li yetkililer, bu istihbaratın Trump devrinde dillendirilen “Çinli teknoloji firmaları, Çin’in ajanlık faaliyetlerine katkı sağlıyor.” argümanını desteklediğini belirtti.

Biden idaresinin incelemeyi sürdürüp sürdürmediği şimdi bilinmezken Beyaz Saray, tezlere ait açıklama talebine karşılık vermedi.

Huawei’den yapılan açıklamada, “yersiz suçlamaların” reddedildiği belirtilirken ZTE’den bahse ait yorum yapılmadı.

ÇİNLİ ŞİRKETLER İNCELEME ALTINDA

ABD Temsilciler Meclisinde Çin Komünist Partisinin hareketlerini araştıran alt komitenin Başkanı Cumhuriyetçi Mike Gallagher, ABD Ulusal İstihbarat Yöneticisi Avril Haines ve Ticaret Bakanı Gina Raimondo’ya yazdığı mektupta, Çinli telekomünikasyon şirketleri Huawei, ZTE ve “Great Dragon Information Technology Group”un Küba’daki çalışmalarını olağan akışında sürdürdüğünü söyledi.

Çin’in, ordusunu güçlendirmek için ticari şirketleri kullandığını aktaran Gallagher, Çin’in rastgele bir istihbarat kapasitesini geliştirme teşebbüsünde ülkesine bağlı telekomünikasyon şirketleri tarafından desteklenmesinin “muhtemel” olduğunu vurguladı.

Gallagher, tıpkı vakitte, Çinli istihbaratçıların Küba’daki şirketleri ülkeye giriş çıkışlarında paravan olarak kullanabileceğine dikkati çekti.

KÜBA’DA ÜS İDDİASI

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Kurulu Stratejik Bağlantı Koordinatörü John Kirby, 9 Haziran’da, Çin’in Küba’da üs kuracağı tezine ait yaptığı açıklamasında, “Bu, yanlışsız değil.” demişti.

Kirby, 13 Haziran’daki açıklamasında ise “Çin’in Küba’da ve açıkçası yarım kürenin diğer yerlerinde birtakım istihbarat toplama yetenekleri elde etmeye çalışması yeni bir gelişme değil.” halinde konuşmuştu.

Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Küba’da ajanlık faaliyeti yürüttükleri tezleri reddedilirken, Çin’in Washington Büyükelçiliği mevzuyla ilgili yorum yapmamıştı.

Küba Dışişleri Bakan Yardımcısı Carlos Fernandez de Cossio, basına yaptığı açıklamada, Çin’in, ABD ile ilgili casusluk faaliyetleri yürütebilmek için ülkesinde üs kurmak üzere Havana idaresiyle prensipte anlaştığı tezlerini reddetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir