6 yaşındaki çocuğa tecavüz davası | H.K.G.’ye verilen yaş tespit raporu ortaya çıktı

İsmailağa cemaatine bağlı Hiranur Vakfı’nda yaşanan, H.K.G.’nın altı yaşında “evlendirilmesi” ve tecavüze uğraması ile ilgili dava kapsamında 2012 yılında Haydarpaşa Numune Hastanesi’nde H.K.G. yerine büyük yaşta bir kişi teste sokularak alınan, kemik yaşı tespiti raporu ortaya çıktı. Raporda doğum tarihi 8 Mart 1998 olarak belirtilen H.K.G.’nin, o tarihte 14 yaşında olmasına karşın, ruhen ve bedenen 21 yaş ile uyumlu olduğu değerlendirmesi yapıldı. Rapor oy birliğiyle verildi.

Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel‘in 6 yaşında kızı H.K.G.’yi 29 yaşındaki Kadir İstekli ile dini nikâhla evlendirmesine ait iddianame geçtiğimiz günlerde kabul edildi. İddianamede Kadir İstekli hakkında 30 yıldan az olmamak, baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatıma Gümüşel hakkında da 18 yıldan az olmamak kaydıyla mahpus cezası istendi. 

H.K.G. ve Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı tarafından tutuksuz sanıklar Kadir İstekli ve Yusuf Ziya Gümüşel hakkında tutuklama talep edildi. İstanbul Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi sanıklar Kadir İstekli ve Yusuf Ziya Gümüşel hakkında üzerlerine atılı cürmün vasıf ve mahiyeti, atılı cürmün katalog cürümlerden olması, eksper raporu, bu hata için maddede öngörülen alt ve üst hudutları, bu nedenle oluşan kaçma kuşkusu ve mevcut kanıt durumu nedeniyle başka ayrı tutuklanmalarına yönelik haklarında yakalama buyruğu çıkarılmasına karar verdi. Daha sonra 2 kuşkulu gözaltına alındı. Emniyetteki süreçlerinin akabinde Anadolu Adalet Sarayına sevk edilen Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir İstekli tutuklandı.

Yerine diğer biri sokuldu

17 Ağustos 2012 tarihinde H.K.G. adet düzensizliği şikayetiyle hastaneye gitmiş, muayene eden doktor yaşının küçük olması nedeniyle durumu polis gruplarına bildirmişti. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında, H.K.G.’dan yaş tespiti raporu istenmişti. Baba Yusuf Ziya Gümüşel’in başkanı olduğu vakıfta çalışan Mehmet Emin M. ile birlikte Haydarpaşa Numune Hastanesi’ne giden H.K.G., burada röntgen sineması çekilmesi için beklediği sırada, yerine diğer birisinin girdiği, kendisine rastgele bir süreç yapılmadığını söylemişti. Şüphelilerin hastanede kendi ortalarındaki konuşmaya H.K.G’nin de şahit olduğu, diğer birinin kemik testine sokulduğundan bu formda haberdar olduğu iddianamede anlatılmıştı. H.K.G. yerine 18 yaşında bir kişinin teste girmesi gerekirken, daha büyük birinin teste sokulması nedeniyle kuşkulu Kadir İstekli’nin Mehmet Emin M.’ye kızdığı, “Kızın yaşının 18 olması kafiydi, neden daha büyük birini soktunuz. Fakat savcı iyi yedi” sözleri de iddianamede aktarılmıştı.

Oy birliği ile rapor verildi

Dava evrakına giren 2012 tarihli yaş tespiti raporu ortaya çıktı. Raporda H.K.G.’nin doğum tarihi 8 Mart 1998 olarak belirtiliyor. Rapor tarihinde 14 yaşında olduğu görülen H.K.G.’ye ruhen ve bedenen 21 yaş ile uyumlu olduğu değerlendirmesi yapılıyor. Oy birliğiyle verilen raporda, iç hastalıkları sağlam, nöroloji 21 yaşında, psikiyatri 21 yaş ile uyumlu ruhsal gelişim, bayan doğum sekonder seks karakterleri ve dış genitalya erikin tiptedir tespitleri yer aldığı görülüyor.

TIKLAYIN -Hiranur Vakfı’ndaki çocuk istismarı; Yusuf Ziya Gümüşel’in 2020’deki sözü ortaya çıktı 

TIKLAYIN -Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı şikâyetçi oldu: 6 yaşında imam nikâhı ve tecavüz! 

TIKLAYIN – 6 yaşındaki çocuğun evlendirilmesi davasında Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir İstekli tutuklandı

 TIKLAYIN – 6 yaşındaki çocuğa tecavüz davasında gözaltına alınan Kadir İstekli ve Yusuf Ziya Gümüşel’e adliye önünde ‘destek’: “Bunun algı operasyonu olduğunu görüyoruz”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir